Skip to content
Ana Sayfa Böcek İlaçlama
Haşere Kontrolü
Haşere Kontrolünde Kullanılan Ekipmanlar PDF Yazdır e-Posta
Haşere ve Kemirgen Kontrolü - Haşere Kontrolü
Haşere kontrol endüstrisinde, teknik uzmamlarımız, eğitimli ve deneyimli servis teknisyenlerimiz, son teknoloji ekipmanlarımız ve her türlü işletmeler için oluşturmuş olduğumuz entegre haşere kontrol programları ile etkin, ekonomik, çevreye daha az zararlı ve uzun vadeli sonuçlar elde edilecek bir haşere kontrolü sağlamaktayız.
 
Uygulamalarımızda T.C. Sağlık Bakanlığı ile Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından kentsel haşere kontrolünde kullanımına izin verilen, kesin etkili, normal kullanımda akut tehlike oluşturmayan inkesit ve rodensitisitler kullanılır.
 
Gelişim Haşere Kontrol Hizmetleri gerek uygulayıcı gerekse uygulama yapılan yerde bulunanların güvenliğini göz önünde bulundurarak, incektisit ve rodentisit kullanım kılavuzlarındaki yazılı şartlara, yasa ve yönetmeliklere kesinlikle bağlı kalır.
 
Haşerenin biyolojisi, yaşayışı ve alışkanlıkları gibi bilimsel temellere dayalı haşere kontrol yöntemlerimizde kullandığımız tüm pestisit ve ekipmanlar ABD Çevre Koruma Dairesi (EPA) tarafından da onaylanmıştır.
 

                                                                          

 
Hamamböceği İlaçlama PDF Yazdır e-Posta
Haşere ve Kemirgen Kontrolü - Haşere Kontrolü

Neden Hamamböcekleri İle Mücadele Ediyoruz?

Hamamböcekleri ile mücadelenin birinci sebebi, bu böceklerin, aralarında besin zehirlemesi, ishal, gastro-enterit, zatürre, tifo, paradifo, cüzzam, bronşit, romatizma, deri enfeksiyonları, kellik, çocuk felci gibi hastalıklarında bulunduğu 47 farklı hastalık etmenini taşımalarıdır. Ayrıca, bu hayvanların gelişimi sırasında döktükleri derinin toza karışması, özellikle astımlı kişilerde alerjik reaksiyon oluşturur.

                              

Amerikan HamamBöceği:

4-4.5 boyunda, kırmızımsı, kahverengi, kazan daireleri gibi nemli ve sıcak yerlerde yaşamayı seven bir türdür.

Şark Hamamböceği:

Karafatma olarakda adlandırılır. 2,5 cm boyunda, koyu kahverengi-siyah tonlarında olabilen, erkekleri kanatlı, dişileri kanatsız olanbu hamamböceği, bodrum katları, kanalizasyon sistemleri gibi nemli ve serin yerlerde yaşamayı sever.

Alman Hamamböceği:

Çok fazla üredikleri ve gelişimlerini uygun sıcaklık nem ve yiyecek mevcudiyetinde 45 gün gibi kısa bir sürede tamamladıklarından binalarda en yaygın olarak bulunan hamamböceği türüdür. 1,5 cm boyunda, sarımsı kahverengidir. Sıcak ve nemli yerlerde özellikle yarık ve çatlaklarda yaşamayı sever. Işığı sevmediği için gece gib ışık olmayan zamanlarda yiyecek ve su aramak için ortalığa çıkar. Erkek 90-140 dişi 140-280 gün yaşar.

 
Kemirgen İlaçlama PDF Yazdır e-Posta
Haşere ve Kemirgen Kontrolü - Haşere Kontrolü

Kemirgen Kontrolünün Önemi:

Fare ve sıçanlar taşıdıkları 36 farklı hastalık etmeni ile insanların sağlığını tehdit eden bir başka vektör grubudur. Bu hayvanların, sürekli uzayan dişlerini kısatmak ve yiyecek maddesine ulaşmak için önüne gelen her şeyi kemirmeleri ve bunun sonucu olarak yarattıkları ekonomik zararlar da, mücadelerini gerekli kılan nedenlerden biridir. Fare ve sıçanların taşıdıkları hastalıklar arasında besin zehirlenmes, tifüs, kuduz, beyin iltihabı, menenjit, bağırsak parazitleri, toxoplazmoz gibi hastalıklar sayılabilir.

 

 

Çatı Sıçanı :

Gemi faresi olarakda bilinir. 16-20 cm boyuda, 150-250 gr ağırlığındadır. Gri-siyah arasında değişenrenklerde olabilmektedir. İnce gövdesi büyük kulak ve gözleri, sivri burnu ve vücudundan uzun kuyruğu vardır. Tırnaklamayı sever. Binalarda çatı, kiriş boru gibi yüksek yerlerde bulunur. Sebze ve meyve yer. Yılda 4-7 kere doğurur. Her doğumda 4-8 yavru dünyaya getirir. Yavrular 2-3 ayda cinsel olgunluğa erişip üremeye başlarlar.

 

Norveç Sıçanı:

Lağım sıçanı olarakda isimlendirilen bu kemirgen, kanalizasyon sistemlerinde ve toprakta açtığı oyular içinde yaşar. Et ve tahıl ürünlerini çok sever, ikisi bir arada olunca eti tercih eder. 18-25 cm boyunda, 300-600 gr ağırlığında olabilen bu türün küçük kulak ve gözleri, küt bir burun ve iri bir vücudu vardır.

Ev Faresi:

Çok hızlı ürediklerinden 0.5 cm. genişliğindeki çok küçük yerlerden geçebildiklerinden, binalarda en sık rastlanan kemirgen türüdür. 6,9 cm boyunda, 12-30 gr ağırlığında, gri renklidir. Büyük kulak ve küçük gözleri vardır. Tahılı severler, Duvar gibi düz yerlere rahatlıkla tırmanabilirler. 1-1.5 aylıkken doğurmaya başlarlar. yılda8 kere ve her seferinde 4-7 yavru doğururlar.

 

 
Cırcır Böceği İlaçlama PDF Yazdır e-Posta
Haşere ve Kemirgen Kontrolü - Haşere Kontrolü

Gece gören ve ışıklar tarafından binalara cezbedilen bu böcek türü kağıtlara ve özellikle yiyecek ve ter kokusu sinmiş naylon, ipek ve yünlü kumaşlara zarar verir.

 

 

 
Tahtakurusu İlaçlama PDF Yazdır e-Posta
Haşere ve Kemirgen Kontrolü - Haşere Kontrolü

Hastalık taşıma ihtimalleri yanında, tahtakuruları ısırmaları ihtimalleri ile de insanları rahatsız ederler.

 

 

 
<< Başlat < Önceki 1 2 3 Sonraki > Son >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Hizmetlerimiz hamam böceği, karınca, tahta kurusu, kumaş haşereleri ve ara sıra istila edenler (akrep, örümcek, kırkayak, çıyan, kulağakaçan, yer kınkanatlıları, tespih, top böceği, vs...) gibi yürüyen haşerelerin kontrolünü kapsar. Haşere kontrol uzmanımız olarak GELİŞİM hizmet kapsamı dışında kalan herhangi bir böcek sorununda, öneri ve tavsilerde bulunur.